Pútnické miesto Gaboltov

Gaboltov, ktorý leží 15 km severozápadne od Bardejova neďaleko poľských hraníc, je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy. Už celé stáročia sa spája predovšetkým s úctou k Panne Márii Karmelskej a svätovojtešskou tradíciou. 

Diecézna svätyňa, Kostol sv. Vojtecha, má svoje počiatky v období pôsobenia križiackeho rádu v Gaboltove v 13. storočí. Vznik terajšieho farského kostola sa datuje do roku 1370. Aj keď bol v priebehu stáročí niekoľkokrát prestavaný, stále v ňom badať mnohé prvky pôvodného gotického slohu. K barokovej úprave kostola došlo v roku 1715. Veža vtedy získala charakteristickú cibuľovitú strechu. Posledné generálne opravy pamiatkového kostola, oltárov a kazetového stropu sa konali v rokoch 1972 – 1974.

 Kostol sv. Vojtecha, Gaboltov. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska

Kostol sv. Vojtecha má vo svojom interiéri inštalované 4 oltáre – hlavný renesančno-barokový Oltár sv. Vojtecha z 2. polovice 17. storočia, ďalej barokové oltáre Panny Márie Škapuliarskej a Panny Márie Čenstochovskej z 1. polovice 18. storočia a ranobarokový Oltár sv. Rozálie z 2. polovice 17. storočia. V kostole nachádza aj vzácny drevený kazetový strop zo začiatku 18. storočia.

 Púť v Gaboltove. Foto: Inovačné partnerské centrum

Gaboltov sa spolu s Kostolom sv. Vojtecha stal pútnickým miestom v roku 1706 po založení Bratstva Panny Márie Škapuliarskej. V roku 2011 bol vyhlásený za mariánsku diecéznu svätyňu. Okrem toho je tiež súčasťou projektu Svätomariánska púť („Svetlo z východu”), v ktorom sú zahrnuté aj ďalšie tri slovenské pútnické miesta Litmanová, Levoča a Ľutina a na poľskej strane Krosno, Stara Wies, Kalwaria Paclawska a Debowiec.

O náboženskom živote v Gaboltove svedčia aj viaceré kaplnky a pravidelne organizované púte – hlavná púť, púť mužov, púť rómov a osobitá turíčna novéna.

Zdroj: www.gaboltov.rimkat.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, FričkaDrevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu,
Bardejov (UNESCO)Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...
Skanzen, Bardejovské KúpeleNajstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.

Web: http://www.muzeumbardejov.sk/

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Motorest Tarnov 5.19 km
  • Reštaurácia Kryštál 10.33 km
  • Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA 10.76 km
  • Cactus Rege Après & Ski Bar 11.22 km
  • Speedy Pizza 11.45 km
Ubytovanie
  • Apart Club Zora 9.55 km
  • Penzión Zunama 9.70 km
  • Apartmány Afrodita 10.35 km
  • Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA 10.60 km
  • Cactus Rege Après & Ski Bar 11.22 km
Výlety v okolí