Za krásou zbierok ľudových tradícii

Za krásou zbierok ľudových tradícii

Letné obdobie ponúka obdivovateľom ľudového umenia množstvo folklórnych festivalov, prehliadok či remeselných prezentácií. Niektoré navštívite, iné nestíhate a čosi nezabudnuteľné by ste možno radi prežili v pokojnejšom období, bez návalov turistov. Práve takú atmosféru ponúkajú jesenné či zimné mesiace v regióne Tatry-Spiš-Pieniny. Až trojicu ľudových izieb môžete hravo navštíviť za jeden deň, a to v obciach Ždiar, Osturňa a v meste Kežmarok. Zaujímavé je, že každé spomínané miesto predstavuje trochu inú kultúru, prezentovanú najmä štýlovými krojmi a nárečím.

Ždiarsky dom

Ždiarsky dom je ľahko dostupný a dobre označený približne v strede goralskej obce Ždiar. Nachádza sa v komplexe dreveníc, bol postavený v roku 1971 (podľa vzoru drevenice z roku 1911). V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krojov a pracovného náradia. Popri zaujímavom výklade máte možnosť obliecť sa do krojov a zažiť Ždiarsku svadbu. Vyberte sa ako viacčlenná skupinka (5 – 10 osôb) a určite sa dobre zabavíte.

 Ždiarska svadba Zdroj: Gabriela Bodnárová, OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

Babičkina chyža v Kežmarku

Neskutočné množstvo lásky, nadšenia a voľného času bolo potrebné na vybudovanie ľudovej izby Babičkina chyža. Návštevník sa v nej môže zoznámiť s množstvom predmetov a nástrojov, ktoré používali naši predkovia, aby si vedeli zaobstarať obživu. Mesto Kežmarok bolo v minulosti známe svojimi remeselnými cechmi a zručnosťou obyvateľov. Prostredníctvom Babičkinej chyže, ktorá je umiestnená v budove Mestskej knižnice na Hlavnom námestí č. 64, si môžete vyskúšať aj prácu starých materí – tkanie na krosnách či obdivovať ich zručnosť v nádherných výšivkách ždiarskeho alebo lendackého kroja. Takto sa každoročný Festival ľudového remesla EĽRO organizovaný v Kežmarku premietol do skromnej celoročnej výstavy historického umenia.

 Babičkina chyža Zdroj: Gabriela Bodnárová, OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

Osturnianska izba

Najmladšou expozíciou, ktorá vznikla len pred rokom, je Osturnianska izba. Osturňa je známa predovšetkým zachovanou architektúrou dreveníc, vďaka čomu je zapísaná ako Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (od roku 1979) a má 157 pamiatkovo chránených objektov.

 Ostrunianska izba Zdroj: Gabriela Bodnárová, OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

Obec je známa ako najsevernejšia rusínska obec na Slovensku. Jazykové nárečie, ktorým obyvatelia medzi sebou komunikujú sa volá „osturnianska hvara“. O ťažkom živote obyvateľov gréckokatolíckeho vierovyznania vám porozprávajú v Osturnianskej izbe, ktorá sa nachádza v budove zrekonštruovanej školy. Zaujímavosťou je zbierka tradičného nábytku a náradia, ale aj svadobných rekvizít a typických maľovaných ornamentov. Tu si môžete zakúpiť aj pekné darčeky, napr. výšivky, bábiky či bylinkové zmesi.

Zdroj: OOCR Tatry-Spiš-Pieniny, OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

Pozri tiež:

Vysoké TatryVysoké Tatry s rozlohou 341 kilometrov štvorcových sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Približne tri štvrtiny horstva s typickým alpským rázom sa rozprestierajú na
Vysoké Tatry – nenáročná turistikaHrebienok Hrebienok (1285 m n. m.) sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu nad Starým Smokovcom. Od polovice 19. storočia kúpeľní hosti...

Titulná foto: Gabriela Bodnárová, OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

 • Adresa: Ždiar
 • GPS: 49°16'15.64", 20°16'20.59"
V blízkosti výletu
Reštaurácie
 • Penzión Viktória*** 0.75 km
 • Penzión GORALTURIST 1.31 km
 • Grand Hotel**** Bachledka Strachan 2.54 km
 • Stravovanie v Bachledovej doline 2.58 km
 • Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) 5.86 km
Ubytovanie
 • Ubytovanie v Ždiari 0.23 km
 • Penzión Tatry 0.36 km
 • Penzión Viktória*** 0.75 km
 • Penzión GORALTURIST 1.31 km
 • Grand Hotel**** Bachledka Strachan 2.54 km
Výlety v okolí