Drevený chrám, Zboj (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša z roku 1775 je považovaný za jeden z najkrajších zrubových drevených chrámov na našom území.

Počas 2. svetovej vojny bola dedinka Zboj, ktorá leží na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom, v centre najväčších bojov a bola veľmi zničená vrátane dreveného chrámu. Hoci ho neskôr opravili, domáci si postavili murovaný chrám a pôvodný drevený chrám bol v roku 1967 prenesený do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch.

 Drevený chrám z obce Zboj. Foto: Slavomír Iliaš, fotosúťaž Choď a foť 2015

Stavba dreveného chrámu z obce Zboj je trojdielna, trojpriestorová, s tromi vežami a tromi krížmi. Vstup do chrámu je zo západnej strany.

Čo sa skutočne oplatí vidieť, je originálny štvorradový barokový ikonostas oddeľujúci loď chrámu od svätyne. Je to jeden z najkrajších a najzachovalejších ikonostasov z 18. storočia.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Slavomír Iliaš, fotosúťaž Choď a foť 2015

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku... Drevený chrám, Mikulášová (Bardejovské Kúpele)Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky pochádza z roku 1730. Pôvodne bol postavený v obci Mikulášová, no v roku 1931 ho premiestnili do skanzenu – Múzea ľudovej