Jarabinský prielom

Móric Beňovský V regióne severného Spiša a Pienin sa nachádza výnimočná chránená prírodná rezervácia, ktorá ma charakter tiesňavy až kaňonu. Ide o Jarabinský prielom nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, podľa miestnych obyvateľov aj ako Pece.

Prielom je situovaný severne od obce Jarabina, ktorá sa nachádza medzi bývalým kráľovským mestom Starou Ľubovňou a známym pútnickým miestom Litmanovou. Kaňonovité údolie rozprestierajúce sa na ploche 5,5 ha s dĺžkou 0,5 km vytvoril potok Malý Lipník. Najkrajšiu časť prielomu predstavuje 150 m dlhý úsek, ktorým tiesňava vyúsťuje pod tzv. Lysou skalou. V niektorých miestach dosahuje šírku 100 m, no postupne sa zužuje na necelé 3 m a tvorí ju 5 kaskád. Potok preteká skalnou cestičkou  s rôznymi prírodnými útvarmi napr. skalnatými korytami obrovskej hĺbky a obkolesujú ho vysoké skalné steny s výškou 10 – 20 m.  V horninách prielomu sa vyskytuje veľké množstvo skamenelých amonitov a lastúrnikov z jurských čias.

Vďaka realizácii projektu prostredníctvom cezhraničného programu Interreg bol v prielome vybudovaný náučný chodník, ktorý umožňuje bezpečnejší a prístupnejší zostup do tiesňavy, a tiež umožňuje návštevníkom obdivovať krásu Jarabinského prielomu z vyhliadkovej plošiny. Jarabinský prielom bol za chránenú prírodnú rezerváciu vyhlásený v roku 1967 a tiež je súčasťou siete chránených území európskeho významu NATURA 2000.
Jarabinský prielom predstavuje peknú a predovšetkým nenáročnú túru vhodnú aj pre rodiny s deťmi."

Info k výletu: Túru k Jarabinskému prielomu môžete začať v obci Jarabina, na ktorú vedie odbočka z hlavnej cesty pred Starou Ľubovňou (resp. za Starou Ľubovňou v závislosti od toho, ktorým smerom idete). V obci môžete zaparkovať napríklad na menšom parkovisku pri miestnom kostole. Od kostola sa vyberiete po modrej značke. Trasa, po modrej značke z Jarabiny k Jarabinskému potoku zaberie približne 30-40 minút. 

POZRI TIEŽ:

PieninyPríďte si vychutnať zajímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku - Pieniny. Múzeum Červený Kláštor Chcete vidieť he... Stará ĽubovňaĽubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno... Ružbašské krátery a kúpele Vyšné RužbachyRužbašské krátery sa nachádzajú v kúpeľnom meste Vyšné Ružbachy na rozhraní Pienin a Spišskej Magury. Ide o štvoricu veľkých travertínových kráterov spolu s niekoľkými Litmanová - Hora ZvirZamagurie- krásna nedotknutá príroda, oázy ticha, miesto, kde dediny dýchajú pokojom- tak, ako aj Litmanová, dedinka, ktorá žije svoj každodenný kolob...
  • Adresa: 065 31 Jarabina
  • GPS: 49°20'51.63", 20°38'55.76"