Poprad

Vstupná brána do Vysokých Tatier. Aj takto prezývajú mesto Poprad, kde nájdete mnoho príležitostí ako si spríjemniť čas.

Tatranská galéria

Sídli v bývalej párnej elektrárni. Je zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenska. Zo 41-metrového komína je nádherný výhľad na celý Poprad a Podtatranskú kotlinu. Unikátny priestor poskytuje súčasným slovenským a zahraničným výtvarným umelcom, ale aj umelcom z oblasti tanca, hudby a divadla, ktorí tu majú možnosť predstaviť to najzaujímavejšie a najsúčasnejšie zo svojej tvorby.

Viac TU

 Tatranská galéria. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Podtatranské múzeum

Múzeum v súčasnosti spravuje viac ako 47 000 zbierkových predmetov a viac ako 18 000 zväzkov kníh v muzeálnej knižnici. Múzeum sídli v dvoch pamiatkových objektoch, v Poprade a v mestskej časti Spišská Sobota. Prostredníctvom desiatich stálych expozícii približuje návštevníkom život neandertálskeho človeka, pravek a stredovek pod Tatrami, históriu mesta Poprad, podtatranské cechy a remeslá, alebo meštianske bývanie a osobnosti Spišskej Soboty.

Viac TU

 Podtatranské múzeum. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Historické centrum, Spišská Sobota

Meštianske domy s vysokými šindľovými strechami, gotický Kostol sv. Juraja, renesančná zvonica i baroková socha Immaculaty vytvárajú oku lahodiacu atmosféru malého turistického mestečka. Jeho krásou sa kochal aj kráľ Matej Korvín, o čom svedčí mramorová tabuľa s nápisom na dome, v ktorom prenocoval.

Viac TU

 Spišská Sobota. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Aquacity Poprad

Aquapark je rajom pre každé dieťa. Podtatranské AquaCity ponúka svet zábavy, relaxu a oddychu. Súčasťou aquaparku je 13 vonkajších a vnútorných bazénov s termálnou vodou s teplotou 28 °C – 38 °C, tobogány a viac ako 350 vodných atrakcií, ktoré zaujmú a zabavia deti aj dospelých.

Viac TU

 Aquacity Poprad. Zdroj foto: www.aquacity.sk

Aj okolie Popradu ponúka zaujímavosti, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

Geopark Neandertal, Gánovce

Približne 3 kilometre od Popradu leží obec Gánovce. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1317 ako Villa Ganau. Avšak prví obyvatelia sa v lokalite Gánoviec objavili už pred vyše 105 000 rokmi­. Pri ťažbe kameňa v roku 1926 našiel v kameňolome strelmajster Koloman Koky odliatok lebečnej dutiny. Zvláštny nález putoval do rúk Jaroslava Petrboka, ktorý sa nazdával, že ide o nález časti mamuta či slona. Až povojnový výskum ukázal, že nález je veľmi vzácny a je dôkazom života neandertálcov pod Tatrami. Vedec Emanuel Vlček dokonca zistil, že ide o ženu vo veku približne 40 rokov. V lokalite sa našli aj ďalšie pozostatky dávneho života – odliatky lebky diviaka, nosorožca a dravcov, odtlačky rastlín, zvyšky ohnísk, odliatok panciera korytnačky a pod.

 Geopark Neandertal, Gánovce. Zdroj foto: obec Gánovce

Štrba – zaniknutá osada Šoldov

Za dávnou históriou sa vyberte aj do podtatranskej Štrby. Na okraji obce sa nachádza zaniknutá osada Šoldov, ktorá je významnou archeologickou lokalitou. Nálezy kostrových pozostatkov z daného miesta dosahovali dĺžku až okolo dvoch metrov. V Šoldove boli odkryté a nanovo vystavané aj časti murív kostola, aby mal návštevník predstavu, kde stál pôvodný kostol.

Viac TU

 Šoldov. Zdroj foto: obec Štrba

Liptovská Teplička – unikátne pivnice a stodolište

Približne 13 km od Štrby sa rozprestiera rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička. Známa je najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami, ktoré pripomínajú drobné hobitie domčeky. Dosahujú hĺbku okolo 2,5 – 3 m. Vyhĺbené sú do vápenca a pivničky si držia stabilnú teplotu 2 až 6 °C. Navštíviť môžete aj miestnu bio farmu, ktorá ponúka mliečne produkty vysokej kvality. Dedinku obklopujú terasovité políčka a ponúka výhľady na Vysoké Tatry i Kráľovu hoľu.

Viac TU

 Liptovská Teplička. Zdroj foto: Lukáš Fendek

Titulná foto: MIK Poprad

POZRI TIEŽ:

Vysoké Tatry pre rodiny s deťmiObjavte Vysoké Tatry s celou rodinou. Máme pre vás tipy na výlety, ktoré zvládnu aj deti. Poliankovo, Tatranská Polinka (digitálna galéria) Ak si my...

Vysoké Tatry – plesáPleso je termín označujúci jazero nachádzajúce sa v Tatrách, ktoré je ľadovcového pôvodu. Na našom území ich je trvalých viac ako 100, no nie všetky ...

KežmarokKežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľs...