Evanjelické lýceum v Kežmarku je kultúrnou pamiatkou s bohatou históriou. Pôsobilo a študovalo tu množstvo osobností slovenských i európskych dejín – mnohí z nich sa stali významnými
Mestský hrad s početnými expozíciami, známy aj ako východisko prvého turistického výletu do Vysokých Tatier. Súčasťou je expozícia historických vozidiel, hasičskej techniky i historická lekáreň.
Mestská pamiatková rezervácia s historickým námestím, farský kostol so stredovekými maľbami, mestské hradby, piaristický kláštor s kostolom. To všetko je súčasťou nádhernej siluety mestečka Podolínec.
V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.
Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.
Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.
Kaštieľ vo Finticiach patrí k najvýznamnejším kultúrno-historickým pamiatkam obce. Pri návšteve vás upúta rozsiahly komplex budov s upraveným parkom a zaujímavým prepojením kaštieľa s
Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.
Kostol je najcennejšou?historickou pamiatkou v meste Vranov nad Topľou. Bol postavený v roku 1580. Dňa 6. septembra 2008 bol kostol povýšený do stavu?...
Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.
Mierová 336/24, 068 01 Medzilaborce-Vihorlat
Skanzen je situovaný priamo v meste Medzilaborce, v blízkosti železničnej stanice.
Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.
Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.
Maďarský názov obce Tročany, teda Trocsan, sa v písomnostiach vyskytuje od polovice 14. storočia. Už v roku 1277 však osada existovala pod názvom villa Sanctae Trinitatis. Latinský a slovenský pôvod
Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom
Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.
Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.
Historické centrum je mestskou pamiatkovou rezerváciou, zdobia ho meštianske domy, zvonica a dominanta námestia Kostol sv. Juraja z r. 1273 so vzácnym oltárom z dielne Majstra Pavla z Levoče.
Hrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska približne okolo roku 1294. Hrad prechádza obnovou, je ľahko dostupný a ponúka nádherný výhľad na široké okolie.
Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.
Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom
Drevený zámoček z konca 19. storočia bol sídlom správy rozsiahlych majetkov kniežaťa Hohenlohe. Neskôr slúžil na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov, verejnosti ho sprístupnil prezident A. Kiska.
Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry, Okružná 32, 080 01 Prešov
Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.
Galéria sídli v bývalej parnej elektrárni postavenej v secesnom štýle. Jedinečné priestory ponúkajú aj jedinečné zážitky – výstavy rozmanitých diel, koncerty, vystúpenia i tvorivé dielne.