Drevený chrám, Hunkovce

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Hunkovciach bol postavený koncom 18. storočia uprostred cintorína. Aj keď je chrám malý, pre vtedajší počet obyvateľov bol dostačujúci.

Zaujímavosťou je natočenie svätyne na sever v dôsledku rešpektovania terénnych podmienok. Chrám bol opravovaný v roku 1922, následne však počas druhej svetovej vojny v roku 1944 boli nielen chrám, ale aj obec značne poškodené.

 Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Hunkovce. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska

Drevený chrám je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový. Je to stavba s vysokými cibuľovými vežami nad všetkými tromi priestormi. Osadené má tri kované, bohato zdobené kríže. Vchod je zo západnej časti do predsiene. Celý vrch je pokrytý šindľom. Pôvodne boli v chráme až štyri zvony, z toho jeden z roku 1604. Dnes už vo veži nevisia žiadne zvony. Ikonostas ani ostatný mobiliár sa v chráme nenachádza.

V súčasnosti sa v drevenom chráme už neslúži, pretože v obci bola v 30. rokoch 20. storočia vybudovaná aj murovaná cerkev, zasvätená Zosnutiu Presvätej Bohorodičky.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Bodružal (UNESCO)Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal v okrese Svidník je klenotom medzi cerkvami. Je to jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Drevený chrám, Krajné ČiernoGréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého bol postavený v roku 1730 v obci Krajné Čierno a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov. Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.