Drevený chrám, Šemetkovce

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala archanjela bol postavený na návrší za obcou Šemetkovce v roku 1752. V čase druhej svetovej vojny bol chrám poškodený. K jeho obnove došlo po roku 1945.

Chrám je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový s troma krížmi. Postavený je na nízkom základe z lámaného kameňa. Vstup je zo západnej časti do predsiene. Konštrukcia chrámu je zrubová, veže stĺpová.

Zaujímavosťou tohto chrámu je pomerne úzka hlavná veža. Strecha chrámu aj veže je pokrytá šindľom.

 Foto: Jano Štovka, MQEP

Dominantou interiéru chrámu je ikonostas, ktorý je päťradovej architektúry na piatich poschodiach. Pochádza z polovice 18. storočia, okrem radu sviatkov a apoštolského radu, ktoré pochádzajú z konca 17. storočia.

Severozápadne od chrámu je postavená masívna drevená zvonica na vyvýšenom základe z kameňa so stĺpovou konštrukciou. Na vrchu je osadený trojramenný jednoduchý kríž. Vo zvonici sú zavesené tri zvony.

Reštaurovanie exteriéru dreveného chrámu v Šemetkovciach prebehlo okolo roku 2001.

Zdroj: Wikipédia, www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát. Skanzen vo SvidníkuNárodopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru. Drevený chrám, Krajné ČiernoGréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého bol postavený v roku 1730 v obci Krajné Čierno a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov. Drevený chrám, Nová Polianka (Svidník)Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy z Novej Polianky je ozdobou jedinečného svidníckeho skanzenu na severovýchode Slovenska. Kostolík pochádza z roku 1766.
  • Adresa: Šemetkovce 33, 090 03 Šemetkovce
  • GPS: 49°18'44.65", 21°39'47.89"
  • Email: info@drevenechramy.sk
  • Kontakt: +421(0)51/7562668