Cierna pani

V okolí Kežmarského hradu sa toho už veľa udialo. No ľudia azda najviac spomínajú na knieža Thokolyho. Nie preto, že im vtedy pečené holuby rovno do tanierov padali, ani nie preto, že sa dobre mali, ale preto, že Thokolyho sa veľmi báli.

Ľudia, keď vedeli, že je Thokoly v meste, radšej z domu nevychádzali a pod periny sa schovávali. Až tak sa ho báli.

Šťastie v nešťastí, že Thokoly miloval vôňu pušného prachu a rinčanie mečov viac, ako vysedávanie v honosnom kresle kniežaťa.

Pokračovanie príbehu...

A tak sa v Kežmarku nikdy dlho nezdržal. Dokonca to jednu dobu vyzeralo, že sa Thokoly nadobro odsťahuje do Banskej Bystrice, či Košíc, ktoré v bitke dobyl. No nestalo sa tak. Jeho kroky skôr, či neskôr vždy  viedli do Kežmarku. Medzi ľuďmi sa povrávalo, že to bolo kvôli obrovskému pokladu, ktorý si na kežmarskom hrade schoval. Vraj tam bolo toľko zlata a šperkov, že by sa na sto vozov nepomestili. Ľuďom to ale bolo jedno. Pre nich bol pokladom deň, kedy Thokolyho v meste nebolo. Ale našli sa samozrejme medzi nimi i takí, ktorým Thokolyho poklad neustále chodil po hlave. Veď mať zlaté náušnice, strieborný príbor či drahé šperky bolo snom nejednej ženy. A jednou z takých bola i kľučiarka.

Postaršia dáma odetá v čiernom odeve túžila po bohatstve už veľmi dlho. Oproti ostatným mala výhodu, lebo ako jediná mala kľúče od celého hradu. Bolo azda len otázkou času, kedy sa na tajný výlet podujme. A keď medzi strážcami začula, že Thokoly práve bojuje proti cisárovmu vojsku, rozhodla sa, že teraz je tá správna chvíľa. Slávnostne sa vyobliekala a začala postupne prehľadávať jednu vežu za druhou. Myslela si, že to bude veľmi jednoduché. Veď podľa rečí ľudí, mal byť poklad obrovský - a tak nájsť ho by nemal byť problém.

hokoly, ale myslel na všetko a poklad dobre ukryl. A pre istotu, keby sa jeho pokladu predsa len niekto dotkol – uvalil naň strašidelnú kliatbu. Vraj kto sa jeho pokladu čo i len dotkne, v tom momente sa na hradného ducha premení. O tom však vedel iba on. A tak, keď kľučiarka po troch dňoch hľadania poklad konečne našla a vytešovala sa z cudzieho bohatstva, kliatba sa začala napĺňať.  A kľučiarka sa postupne začala meniť na hradného ducha. Po Kežmarku sa ešte i dnes hovorí, že duch kľučiarky dodnes chodí po kežmarskom hrade a straší všetkých, ktorí majú podobné úmysly ako ona.

 

TREZOR NÁJDEŠ:

Rekreačný chodník Sovia poľanaSovia poľana je rekreačný chodník ležiaci v lesoch Spišskej Magury. Ide o veľmi peknú lesnú prechádzku, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie.  ...

 

PEČIATKY ZÍSKAŠ:

Hrad Kežmarok - web
pečiatka Kežmarok

Kežmarský hradMestský hrad s početnými expozíciami, známy aj ako východisko prvého turistického výletu do Vysokých Tatier. Súčasťou je expozícia historických vozidiel, hasičskej techniky i historická lekáreň.

Múzeum J. M. Petzvala, Sp. Belá - web
pečiatka Spišská Belá

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej BelejMúzeum je rodným domom vynálezcu J. M. Petzvala, ktorý sa považuje za zakladateľa modernej optiky a priekopníka v oblasti fotografovania.

 

 

ĎALŠIE TIPY NA VÝLETY:

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)Kostol bol postavený v r. 1717 bez použitia kovových klincov. Na stavbe pracovali švédski námorníci, vďaka čomu strop pripomína obrátenú provu lode a okrúhle okná sú podobné lodným oknám. Do kostola sa vojde až 1540 ľudí! Evanjelické lýceum a knižnica v KežmarkuEvanjelické lýceum v Kežmarku je kultúrnou pamiatkou s bohatou históriou. Pôsobilo a študovalo tu množstvo osobností slovenských i európskych dejín – mnohí z nich sa stali významnými Kaštieľ Strážky, Spišská BeláČaro kaštieľa znásobuje anglický park z 19. storočia. Okrem vzácnej historickej knižnice sa v kaštieli nachádzajú obrazy Ladislava Mednyánszkeho, portréty a historický nábytok. Cyklotrasa Spišská Belá - Tatranská KotlinaBelianska cyklotrasa v dĺžke 9 km spája Spišskú Belú a Tatranskú kotlinu. Trasa sa začína pri Belianskom rybníku (za mestom) a pozdĺž cesty č. I/67 vedie až na začiatok k Tatranskej Beliansky rybník, pumptrack a cyklotrasaJedna z najatraktívnejších športovo-oddychových zón v Spišskej Belej je lokalita Belianskeho rybníka. Tento východiskový bod ponúka bezplatné parkovan... Termálne kúpalisko VrbovLen 7 km od Kežmarku, v krásnej podtatranskej prírode sa nachádza termálne kúpalisko Vrbov. Disponuje siedmymi bazénmi s teplotou od 26 °C do 38 °C. Vrbov zabaví aj vylieči V celoročne