Náučný chodník Pramenisko

Územím prírodnej rezervácie Tatranský národný park vedie náučný chodník Pramenisko. Na trase dlhej 800 m je šesť náučných tabúľ a dve vyhliadkové plošiny.

Pramenisko je najstarší a najzachovalejší lesný porast v Tatrách, človekom takmer nedotknutý a práve preto je národnou prírodnou rezerváciou. Jeho ráz určuje najmä voda v podobe jarčekov, potokov a stojacich vôd. 

Pramenisko_chodnik

Informačné panely opisujú nielen územie, ale aj rastlinstvo a živočíšstvo, ktoré sa tu vyskytuje. Časť tohto územia môžu návštevníci vidieť z dvoch vyhliadkových plošín. Na jednej je aj vygravírovaná krajina s popisom štítov. Chodníky sú vytvorené z drevených dosák, aby sa pohodlne chodilo po inak ťažko priechodnom mokrom prostredí. 

Kvetuska_stojaca

NCH Pramenisko je súčasťou súťaže LEGENDARIUM 2022.  Na tomto mieste na vás čaká trezor so súťažnými nálepkami.

Info k výletu: Náučný chodník Pramenisko je súčasťou väčšieho okruhu, ktorý začína pri Expozícii tatranskej prírody (Botanická záhrada) v T. Lomnici, pokračuje na Pramenisko, odkiaľ je možné pokračovať ponad kemp Tatranec a späť do T. Lomnice. Celý okruh sa dá prejsť za 2 hod. Ak máte čas a sily len na kratšiu trasu, je možné prejsť iba samotné Pramenisko. Na trase s dĺžkou cca 800 metrov je 6 náučných tabúľ a 2 vyhliadkové plošiny. 

Náročnosť trasy: nenáročná  
Dĺžka: 800 m
Trvanie: 40 min. (tam a späť)

INDÍCIA K TREZORU:  Svieži vzduch a zeleň okolo, tak dobre nám už dávno nebolo. Na trase prejdi okolo mloka, čoskoro padne ti vyhliadka do oka. Vystúp na ňu – nájdeš trezor, na prírodu dávaj pozor.

KÓD: 903

Lokalitou vás v Legendariu prevedie víla Kvetuška. Okrem nálepiek v trezore môžete získať aj SÚŤAŽNÉ PEČIATKY:

Strachankovo, Ždiar - web
pečiatka Ždiar

Múzeum Ždiarsky dom - web
pečiatka Ždiar

Bachledka SKI&SUN - web
pečiatka Bachledova dolina

Botanická  záhrada, T. Lomnica - web
pečiatka Vysoké Tatry

Múzeum TANAPu, T. Lomnica - web
pečiatka Vysoké Tatry

Poliankovo, T. Polianka - web
pečiatka Tatranská osada 

Tatry vnútri, S. Smokovec - web
pečiatka Tatranská osada

Pomôcka, ako nájsť NCH Pramenisko: Chodník na Pramenisko začína pri Botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, pred ktorou je umiestnený smerovník so šípkou. Pokračujeme po zelenej značke, z ľavej strany prejdeme okolo hotela Titris, po chvíli chôdze po chodníku na lúke stále nasledujeme značku a odbočíme doľava do kopca k cintorínu. Pri cintoríne pokračuje zelená značka doprava, prejdeme cez cestu a pokračujeme k začiatku náučného chodníka Pramenisko, ktorý sa začína veľkou drevenou bránou.

Foto: Lesy TANAP

POZRI TIEŽ:

Kvetuška